Going 1 to 1 with…Something

After reading this Gartner report summary…

“IT leaders can spend half a million dollars to buy and support 1,000 enterprise-owned tablets, while they can support 2,745 user-owned tablets with that same budget,” said Federica Troni, research director at Gartner. “Without a stipend, direct costs of user-owned tablets are 64 per cent lower. When organizations have several users who want a tablet as a device of convenience, offering a BYOD option is the best alternative to limit cost and broaden access.” Source: CBROnline

…a question popped into my mind. The question is, what’s the cost of going 1 to 1 in a local district given these numbers:

  • Staff: 1,233
  • Students: 9,820, which breaks out in this way:
  • PreK-3: 3,038
  • Grades 4-5: 1,457
  • Grades 6-8: 2,293
  • Grades 9-12: 3,032

Some “givens” we can work from:

  • 100% wireless access everywhere in schools, so no infrastructure to go build up.
  • Staff and students can bring their own devices (e.g. tablets, smartphones, computers)
1) Dell Chromebook 11 inch with management –  $314.46 per unit
  • $387,729.18 worth of Chromebooks for 1,233 staff (this is everyone, including custodians, maintenance, paraprofessionals and auxiliary staff, not just teachers and admins).
  • $3,087,997.20 worth of Chromebooks for 9,820 students (this is PreK-12 students). That breaks down in this way:
  • $955,329.50 for 3,038 PreK-3 students
  • $458,168.20 for 1,457 grade 4-5 students
  • $721,056.80 for 2,293 grade 6-8 students
  • $953,442.70 for 3,032 grade 9-12 students
Main Benefits:
  • Keyboard and trackpad
  • Full support for GoogleApps for Education, including email, calendaring, unlimited online storage, productivity tools like word processing, spreadsheet, drawing, presentations, GoogleVault email archiving.
  • IStation support by January, 2015
  • Think Through Math support available
  • Minimal management, no antivirus/malware solutions needed
Suggestion(s): To off-set lack of quality image/video capture, buy an iPad Mini per classroom.
2) iPad Mini with Case with management via JAMF’s CasperSuite – $307
  • $369,900 worth of iPad Minis for 1,233 staff (this is everyone, including custodians, maintenance, paraprofessionals and auxiliary staff, not just teachers and admins).
  • $2,946,000 worth of iPad Minis for 9,820 students (this is PreK-12 students). That breaks down in this way:
  • $911,400 for 3,038 PreK-3 students
  • $437,100 for 1,457 grade 4-5 students
  • $687,900 for 2,293 grade 6-8 students
  • $909,600 for 3,032 grade 9-12 students
Main Benefits:
  • There are several possibilities depending on your iPad app selections. Most of advantages include easy video/image capture, document camera, etc.
3) Hybrid Mix

Some combo of these two devices and desktops.

Ok, I ran out of gas on this blog entry.
🙂


View my Flipboard Magazine.


Make Donations via PayPal below:


Everything posted on Miguel Guhlin’s blogs/wikis are his personal opinion and do not necessarily represent the views of his employer(s) or its clients. Read Full Disclosure

var _gaq = _gaq || []; _gaq.push([‘_setAccount’, ‘UA-3445626-5’]); _gaq.push([‘_setDomainName’, ‘mguhlin.org’]); _gaq.push([‘_trackPageview’]); (function() { var ga = document.createElement(‘script’); ga.type = ‘text/javascript’; ga.async = true; ga.src = (‘https:’ == document.location.protocol ? ‘https://ssl’ : ‘http://www’) + ‘.google-analytics.com/ga.js’; var s = document.getElementsByTagName(‘script’)[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: